INDEX:

Nápověda

Analýza Petriho sítě

Petriho sítěmi je označována široká třída diskrétních matematických modelů (strojů), které umožňují popisovat specifickými prostředky řídící toky a informační závislosti uvnitř modelovaných systémů. Petriho sítě vznikly rozšířením modelovacích možností konečných automatů. Základním prostředkem popisu změny v modelovacím systému při použití konečného automatu je pojem stav a přechod mezi stavy.

V případě Petriho sítí je okamžitý stav konstituován určitými parciálními stavy spojenými s příslušnými místy sítě. K registrování dosažení jistého parciálního stavu odpovídajícímu příslušnému místu sítě slouží značení místa.

V případě, že místo modeluje logickou podmínku, pak toto místo obsahuje značku. V případě, že příslušná podmínka neplatí, pak toto místo značku neobsahuje.

Provedením přechodu (události) se odeberou značky ze vstupních míst (přestanou platit vstupní podmínky) a vzniknou značky ve výstupních místech (začnou platit podmínky způsobené touto událostí).

Stavy

Parciální stavy, které se nazývají místa Petriho sítě, budou reprezentovány malými kružnicemi. Značení místa budou označeny černými tečkami nebo číslicí při výšším počtu teček (pro lepší přehlednost)

Události

Události, které se nazývají přechody Petriho sítě, budou reprezentovány pomocí obdélníků.

Změny stavu

Změny stavu budou vyjádřeny pomocí šipek. Eventuélně vícenásobná změna se zobrazí pomocí čísla nad šipkou.

Značení Petriho sítě

Každý stav Petriho sítě a každý přechod Petriho sítě bude označen jednopísmenným znakem s indexem, nebo víceznakovým jménem.

Editace Petriho sítí

Petriho sítě se budou editovat myší. Z Palety nástrojů si uživatel může vybrat nástroj, který bude používat:

  1. Šipka Nástroj pro výběr objektů, a pro manipulaci s nimi
  2. Uzel Nástroj pro manipulaci s uzly lomených čar
  3. Lupa Nástroj pro změnu zvětšení editační plochy
  4. Kolečko Nástroj pro vytváření Míst
  5. Čára Nástroj pro vytváření Šipek
  6. Čtverec Nástroj pro vytváření Přechodů
  7. A Nástroj pro vytváření textových poznámek
  8. X Nástroj pro mazání objektů
Kliknutím levým tlačítkem myši se nástroj aktivuje. Kliknutím pravým tlačítkem myši se zobrazí kontextové menu, nebo pokud uživatel kliknul na objekt, dialog s nastaveními objektu.

Podrobnější popis:

Místo

Je reprezentováno kruhem, který může mít nastavenou různou barvu jeho hranice i vnitřku. Je pojmenován a obsahuje určitý počet jader. Při stisku pravého tlačítka myši nad Místem je zobrazen dialog s možnostmi nastavení.

Přechod

Přechod je reprezentován obdélníkem, nebo čtvercem. Lze nastavit barvu, tvar, font označení.

Šipka, Oblouk

Místo a přechod jsou propojeny šipkou, uživatel může nastavit ohodnocení. Šipka může být jednoduchá, nebo lomená. U lomené šipky lze aktivovat zobrazení bezierovou křivkou, původní lomená čára slouží jako řídící polygon. Lomená šipka musí mt alespoň 4 uzly aby mohla být aktivována jako bezierová, pokud má uzlů víc jsou jako řídící body použity jen druhý a předposlední.

Textová poznámka

Uživatel může vložit do dokumentu text, nastavit font a velikost. Změna nastavení se provádí přes dialog při stisku pravého tlačítka myši.

Simulace

Program umožňuje simulovat přechod mezi jednotlivími parciálními stavy. K tomu slouží toolbar Ovládání simulace. Obsahuje tlačítka pro start, zastavení a automatický krok simulace. Při aktivování simulace tlačítkem start se patřičně změní kurzor, a uživatel může poklepáním na Přechod přecházet z jednoho parciálního stavu do druhého.

Popis Menu

Export do EPS

Program řeší zadanou problematiku exportu do systému LaTeX, exportem dokumentu ve formátu eps. Použité fonty jsou zkonvertovány pomocí interní tabulky, jelikož oba systémy (windows i LaTeX) používají své vlastní sady fontů.